Jaký je můj úkol na tento rok? Na co se dává smysl právě teď soustředit a kam napřít energii? Někdy vám takovou věc docela jasně říká rozum, jindy intuice. Jindy se na to ptáte mě v rámci mentoringu či sezení s kartami. Přitom existuje jeden jednoduchý způsob, jak si svoje téma minimálně přiblížit – spočítat si tarotovou kartu roku.

Jak to spočítat

Náš život se začal počítat ve chvíli, kdy jsme se narodili. První leden (samozřejmě pokud není vaším datem narození) v tom tedy nehraje moc velkou úlohu. Jedna karta roku vás provází od narozenin do narozenin.

Takže k výpočtu potřebujete datum, kdy jste měli poslední narozeniny. Pokud už to bylo letos, přidáváte aktuální rok, pokud minulý rok, do výpočtu je třeba zahrnout loňský letopočet.

Den, měsíc a rok sečtete pod sebou jako ve škole. Pro někoho, kdo má (jako třeba já) narozeniny 16. března, a kartu roku si počítal v roce 2021, to bude vypadat následovně:

Sčítáte tak dlouho, dokud nedostanete číslo od 2. do 22. Číslo 1 nemůže vyjít. Případně můžete sčítat i za sebou, ale to se často dostanete k jinému číslu (1 + 6 + 3 + 2 + 2 + 1 = 15, Ďábel).

Který způsob zvolíte, je na vás. Já dávám přednost tomu prvnímu. Jednak umožňuje pracovat s tzv. cykly růstu, jednak mi přijde, že lépe sedí. Chcete-li sledovat svůj život v kontextu, dává smysl si vybrat jeden způsob a toho se držet.

Jednotlivé karty roku

Svoje číslo aktuálního roku už máte. Každému číslu odpovídá jedna tarotová karta. Teď už stačí si v seznamu níže najít, jaká témata s sebou daný rok přináší. Můžete je vnímat jako tipy, čemu se v daném roce věnovat a na co se zaměřit.

2. Velekněžka

Ideální rok pro osobní rozvoj, trpělivé přijímání a spirituální práci. Odpovědi zvenku v roce Velekněžky nečekejte. Spíš obraťte pozornost do svého nitra. Učte se naslouchat své intuici a vnitřnímu hlasu. Vyzkoušet můžete i meditaci, například rozhovor s Duší svého byznysu.

3. Císařovna

Hojnost, vděčnost a tvořivost. Na tuhle triádu se dává smysl zaměřit v roce Císařovny. Dejte prostor své kreativitě a navrhujte nové produkty a služby. Budujte prosperitu ve všech formách. A najděte si čas pravidelně děkovat za všechno, co už kolem sebe máte. Pozornost věnujte také prostředí, ve kterém pracujete, ať už je to kancelář, dílna nebo váš domov.

4. Císař

Chcete-li do svého podnikání vnést větší pořádek a řád, rok Císaře je k tomu ideální příležitost. Zavádějte systémy, nastavujte procesy, řiďte projekty a delegujte úkoly. Nastavte si jasný cíl. V tomto roce totiž budete mít dostatek disciplíny a vytrvalosti ho dosáhnout.

5. Velekněz

Hlavním tématem tohoto roku bude učení. Ať už se chcete vrátit do školních lavic, uvažujete o lektorské dráze, nebo plánujete uvést na trh nový on-line kurz, v roce Velekněze se vám to bude dařit. Sami se účastněte kurzů, konferencí a konzultací. Možná vás karta přivede i k přehodnocení vašeho vztahu k autoritám včetně té vlastní.

6. Milenci

Rozhodnutí a vztahy. To jsou dva leitmotivy roku Milenců. V podnikání se věnujte networkingu, poznávejte nové lidi a pozornost věnujte i svým stávajícím zákazníkům. Pravděpodobně také budete řešit, které vztahy prohloubit a které opustit. Případně čemu chcete říct v podnikání ano a čemu rozhodné ne.

7. Vůz

Roky s touto kartou bývají rychlé. Vyrazíte kupředu, nedíváte se vlevo ani vpravo a míříte přímo ke svému cíli. Vnímejte své ego, což je ta část vaší osobnosti, která chce dosahovat výsledků, mít věci pod kontrolou a zanechat ve světě otisk. Nesnažte se řídit svůj čas, ale svou energii. Abyste nepřepálili začátek a zbylo vám dost síly i na další etapy.

8. Síla

Jaké jsou vaše skutečné silné stránky? Co je vaše konkurenční výhoda? A co vám pomáhá dobíjet a regenerovat? To jsou otázky, které pravděpodobně budete řešit v roce Síly. Bývá to rok zkoušek a osobního rozvoje, ze kterého skutečně vyjdete silnější. Dává smysl se zaměřit také na zdroje, ze kterých můžete čerpat, a možnosti podpory, o něž se můžete opřít.

9. Poustevník

Ať se považujete za introverta nebo za extraverta, rok Poustevníka vás povede zpátky k sobě. Budete mít potřebu znovu oprášit své hodnoty, poslání a vizi, trochu se stáhnout z veřejných aktivit a věnovat se své vnitřní pravdě. Zkontrolujte si také, zda máte v pořádku všechny administrativní náležitosti, jako jsou živnostenská oprávnění, doklady a další dokumenty.

10. Kolo Štěstí

Život ani práce nemá lineární, ale spíš cyklický charakter. To nám připomíná karta Kolo Štěstí. Její výzvou je přijímat změny, být flexibilní a plout v jejich rytmu. Začněte si všímat nových příležitostí, určitě je jich kolem vás dost a dost. Smysl dává také zaměřit se na různé cykly v životě. Ať už jde o Kolo roku, fáze Měsíce nebo ženský cyklus.

11. Spravedlnost

Rok pod nadvládou této karty bývá zaměřený na hledání harmonie a rovnováhy. Trávíte v práci opravdu jen tolik času, kolik chcete? Dokážete si udržet zdravé hranice? A máte spravedlivě nastavené ceny? Spravedlnost vede také k řešení různých právních a finančních záležitostí. Oprášit (nebo vytvořit) dává smysl také váš etický kodex.

12. Viselec

Pokud čekáte, kdy už se věci konečně pohnou dopředu, v tomhle roce to pravděpodobně nebude. Viselec nás častěji učí trpělivosti. Netlačit a nechat věci plynout. Vnímat, že způsob, který jsme si zvolili, nutně nemusí být ten nejlepší. Když místo toho necháme věci být a budeme svět kolem sebe jen pozorovat, často se perspektiva otočí a přijde nový vhled. A o to v roce Viselce jde.

13. Smrt

Rok s touhle kartou zpravidla přináší dost výraznou revizi našich závazků. Pomáhá ukončit, co už nám neslouží. Zredukovat seznam úkolů a uvědomit si, co nám ještě dává smysl a co už ne. Jen málokdy se daří začínat nové věci. Spíš je to hloubkové čištění na všech úrovních. Může být i rokem, kdy se rozhodnete úplně změnit předmět nebo formu podnikání, nebo se konečně ze zaměstnání vydat na volnou nohu.

14. Mírnost (Umění)

Mírnost umožňuje integrovat, co po transformační čistce v roce Smrti zůstalo. Soustřeďte se na to, co pro vás znamená vyváženost, přiměřenost nebo pravá míra. To správné množství peněz, zákazníků, sociálních sítí, pracovního času… Dařit se bude také spojování na první pohled nesouvisejících věcí, jako jsou dva různé weby, dva předměty podnikání nebo dvě odlišné cílové skupiny.

15. Ďábel

Cítíte se v nějaké oblasti svého života nebo podnikání jako oběť? Máte pocit, že za váš neúspěch může konkurence, situace na trhu, nebo dokonce zákazníci? Rok Ďábla vás přiměje se na tato přesvědčení podívat jinýma očima. Nabízí zkoušky a testy, ze kterých ale můžeme vyjít silnější. S humorem, nadhledem a v pozici tvůrce.

16. Věž

„Máte nějaké plány? A mohla bych je vidět?“ optá se tahle karta zdvořile hned mezi dveřmi. Aby z nich vzápětí nenechala kámen na kameni. Míří zejména na oblasti, o kterých dobře víte, že potřebují změnu, ale zatím jste se ji zdráhali udělat. Vše, co je nefunkční, padá k zemi, abyste mohli stavět znovu, tentokrát na lepších základech. Rekonstrukce a léčení může začít.

17. Hvězda

Rok Hvězdy znamená vydechnutí, uklidnění a odpočinek, stejně jako slibné vyhlídky a důvěru v lepší zítřky. Soustřeďte se na sebelásku a soucit sami se sebou. Osobní rozvoj je sice fajn věc, ale v roce Hvězdy se vyplatí si připomínat, že jste dostateční a dokonalí takoví, jací jste. Skvělým nástrojem jsou k tomu například afirmace.

18. Měsíc (Luna)

Luna přináší potřebu podnikat skutečně autenticky a v souladu. Ukazuje oblasti, kde se ještě zdráháme být sami sebou. Ať už ze strachu z odmítnutí, nebo proto, že jsme svoji skutečnou podstatu ještě sami nepřijali. Podporuje intuici a zesiluje naši schopnost rozpoznat bludy a iluze, jimž máme tendenci podléhat.

19. Slunce

Sluneční rok se vyplatí věnovat budování vaší osobní značky. Zapracujte na tom, abyste byli pořádně vidět. Soustřeďte se na PR a obsahový marketing. Pište blogové články a guestposty. Dávejte rozhovory. Účastněte se podcastů. Zapojujte se do týmových akcí a projektů. Přednášejte na konferencích a kongresech. Zářit můžete jak on-line, tak off-line.

20. Poslední soud (Znovuzrození)

Hlavním tématem této karty je vyhodnocení. Oslavte, co se vám podařilo, a s porozuměním se podívejte i na svoje chyby. Jsou nezbytnou podmínkou učení a růstu. Rok Soudu přináší objektivitu a potřebu dobrat se hlubších souvislostí. Přehodnoťte svou podnikatelskou strategii a případně opravte kurz. Smysl dává i domluvit si schůzku s koučem či poradcem.

21. Svět (Univerzum)

Rok Světa je ideální k uskutečňování tvůrčích projektů a vizí. Ať je váš plán jakkoli ambiciózní, pusťte se do něj. Karta znamená završení, úspěch i dosažení cíle. Pokud to tak zatím nemáte, zaměřte se na hledání práce, která pro vás bude skutečným posláním. Vhodný čas je také pro expanzi do zahraničí nebo pro vstup na nové trhy obecně.

22. Blázen

Ve skutečnosti má v tarotových kartách číslo 0. Ale rok Blázna zažíváte, když vám v součtu vyjde číslo 22. Obvykle přináší nové začátky a vlnu inspirace. V podnikání může znamenat i totální obrat, kdy změníte předmět podnikání, rozšíříte své portfolio o nové služby nebo se začnete věnovat úplně novým produktům. Věřte svému vyššímu vedení a nebojte se jednat.

Která karta vám vychází na letošní rok? A jak s vámi její téma rezonuje? Napište mi do komentářů.

 

Foto: Kateřina Tůmová