Pandemie koronaviru zasáhla do podnikání nás všech. Rušíme akce, posouváme termíny a všechno, co se jenom trochu dá, překlápíme do on-line prostředí. Věci, které nás ještě před pár týdny živily, jsou teď na okraji zájmu. Změny a nejistota mohou být velmi stresující, takže si pravděpodobně také kladete otázku, co bude dál. Na volné noze můžete mít snadno pocit, že jste v tom sami. Ale nejste. Je s vámi duše vašeho byznysu.

Když mluvíte o svém podnikání, možná říkáte „moje firma“. Jako by šlo o samostatnou entitu, kterou jste sice založili, ale která si dál žije vlastním životem. Právě tohle je duše vašeho byznysu. Je to ta jeho část, která nese vaše poslání, vizi, hodnoty i zákaznický příslib. Určuje atmosféru ve firmě – i když v ní pracujete jenom vy sami.

Duši firmy vyjadřuje pocit, který si vaši zákazníci odnášejí ze setkání s vašimi produkty, službami nebo týmem vašich spolupracovníků. David Hassell

Duše má své vlastní talenty, dary a životní cestu. Je oddělená od vaší, přestože vychází z vašeho srdce. Mentorka kreativních profesionálů Hiro Boga ji ve svém programu Sweet Success and the Soul of Your Business nazývá také Dévou, což v sanskrtu znamená „zářící“.

Vlastní duši má každá firma

A každý byznys. Je jen na vás, jestli jste ochotni ji vnímat nebo s ní dokonce nějak komunikovat. Mně pomáhá si ji představit jako osobnost, ale samozřejmě vám může být bližší i jiná forma. I když o ní mluvím v ženském rodě (TA duše), samozřejmě může mít i mužskou podobu.

Duše vašeho byznysu je každopádně podpůrná bytost, která je s vámi od začátku podnikání, bdí nad vámi a drží vám palce. Když si nevíte rady, může vám ukázat cestu nebo vás alespoň navést k dalšímu kroku. Pozná, co vaše podnikání právě teď potřebuje. Zná vaše silné stránkyzáměr, jaký se prostřednictvím svého byznysu snažíte naplnit. Ví, kdy jste v souladu se svou vnitřní podstatou, a kdy jste se naopak ztratili v temném lese.

Když se vaše duše spojí s duší vašeho byznysu, vstupujete na pole hlubokého růstu a zázraků. Vaše podnikání se stává majákem světla a radosti. Vaši zákazníci jsou nadšení z vaší práce a těší se na každou vaši další nabídku. Tím, že sloužíte jejich opravdovým přáním a pomáháte otevírat jejich duše, vytváříte svět hojnosti a svobody pro všechny. Hiro Boga

Jak se s Duší spojit

Nejsnazší způsob je pomocí meditace. Na mastermindech a v konzultacích s klienty většinou dělám trochu složitější a výpravnější verzi s řízenou imaginací. Tahle jednodušší funguje také, navíc ji zvládnete i sami doma.

Potřebujete zhruba 15 minut nerušeného času. Můžete si k tomu zapálit svíčku nebo pustit uklidňující hudbu, ale nic z toho není nezbytné. Pohodlně se posaďte na židli nebo na pohovku. Ideálně tak, abyste měli opřená záda a plosky obou chodidel na zemi. Ruce si položte na stehna dlaněmi nahoru. Zavřete oči.

Abyste se zklidnili a zkoncentrovali, několikrát se zhluboka nadechněte a zase vydechněte. V duchu si projděte své tělo, jestli vás nikde nic netlačí nebo neškrtí a jestli skutečně sedíte pohodlně.

Dýcháte. Jste teď a tady.

Soustřeďte se na to, jak se právě cítíte. Pozorujte svou energii, jak se z oblasti kolem vašeho srdce postupně šíří do celého těla, a jak ji vyzařujete i ven. Představte si prostor kolem vašeho těla, který vyplňujete svou energií. Může mít jen pár centimetrů, nebo i dva metry. Vzdálenost není důležitá, najděte si takovou, ve které vám bude příjemně.

Zkuste chvíli jenom být. A prožívat, jaké to je.

Až budete chtít, pozvěte Duši svého podnikání, aby se k vám připojila. Představte si, že stojí před vámi a vkládá ruce do vašich otevřených dlaní. Vnímejte její přítomnost a energii, která je odlišná od vaší, přesto je s vámi spojená.

Jakmile se s ní budete cítit dostatečně v kontaktu, předložte jí to, co vás v podnikání právě nejvíce trápí. Možná cítíte nejistotu a obavy z budoucnosti. Možná váháte, jakou cestou se vydat, které produkty a služby zrušit a které naopak rozvinout. Nebo se v tom všem najednou cítíte opuštění, frustrovaní a zahlcení.

Ať vám dělá starosti cokoli, sdílejte je s Duší vašeho byznysu. Máte-li nějakou otázku, teď je ta správná chvíle ji položit. Třeba pro vás má odpověď, nebo nějakou jinou zprávu. V kontaktu s ní ještě chvíli setrvejte a naslouchejte tomu, co vám chce říct.

Až budete mít pocit, že to stačilo, Duši svého byznysu poděkujte. Znovu udělejte několik hlubokých nádechů a výdechů a pak otevřete oči.

Co dělat dál

S Duší vašeho byznysu se můžete spojit znovu, kdykoli pocítíte potřebu. Můžete s ní konzultovat důležitá rozhodnutí, sdílet svůj smutek i slavit úspěchy. Nebo jen tak vnímat její přítomnost, když máte pocit, že jste na všechno sami.

Pokud máte vizuální představivost, Duši svého byznysu si nakreslete nebo namalujte. Nebo najděte fotografii, obrázek, či předmět, který ji pro vás vystihuje. Také můžete použít deníkové psaní. Zaznamenejte své myšlenky, vjemy, otázky a představy, i všechno, co s vámi Duše vašeho podnikání sdílela. Spojení mezi vámi se tím stane reálnějším.

Zkusili jste se na Duši svého podnikání napojit? Jak vypadala? A jaké poselství jste si od ní odnesli? Máte-li chuť, napište mi to do komentáře.

 

Foto Fa Barboza, Unsplash