Rituály odjakživa pokládám za užitečné a potřebné. Usnadňují naší psychice přejít z jedné životní fáze do druhé a srovnat se s věcmi, které nemůžeme změnit. Pomáhají nám najít v životě smysl, plnit si sny, vize a cíle i nechat jít věci, které už nám neslouží.

Když se řekne rituál, většina lidí si představí něco náboženského nebo čarodějnického. Ale nutně to tak být nemusí. Rituály ve své praxi používá celá řada koučů, firemních poradců i terapeutů. Prostřednictvím rituálu se můžete napojit na svou duši, nechat promlouvat svou intuici, nebo vytvořit prostor pro prožití emocí.

S rituály mají hodně společného i v současnosti hodně populární návyky. Ale je mezi nimi rozdíl. „Návyky vycházejí z našich mentálních schopností. Stávají se aktivitami, jejichž prostřednictvím dosahujeme pokroku. Před běháním se protáhneme, před schůzkou ztlumíme telefon. Naproti tomu rituály ožívají v našem srdci. Jsou aktivním požehnáním. Plní naše aktivity smyslem, přitahují božskou podporu. Rituály krystalizují naše záměry. A POTOM začneme jednat,“ píše Danielle LaPorte.

Rituály podle mě hrají důležitou roli i v podnikání. Proto jsem se jim rozhodla věnovat samostatnou rubriku na blogu a občas pro vás vybrat ty, které mi přijdou zajímavé a se kterými mám sama dobrou zkušenost.

Jako například následující tři.

1. Naslouchejte svému srdci

Tenhle rituál popisuje Courtney Carver v knize Soulful Simplicity. Je vhodné jím začít v situaci, kdy chcete ve svém životě podniknout nějaké změny, vydat se novou cestou, nebo se prostě vrátit sami k sobě.

„Pokud stále jedete na autopilota a bezmyšlenkovitě reagujete na požadavky života, možná jste zapomněli. Vím, že já ano. Zapomněla jsem, kdo jsem, v co věřím, a jak důvěřovat sama sobě. Zapomněla jsem, co je pro mě nejlepší. Zapomněla jsem na své srdce. Možná, že vy také,“ píše Courtney Carver.

Postup, který doporučuje, je jednoduchý. Najděte si tiché a klidné místo, kde můžete alespoň 5 minut nerušeně sedět. Pusťte si nějakou relaxační hudbu, nebo můžete cvičení provádět v úplném tichu. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Zavřete oči, nebo upřete pohled na podlahu, a soustřeďte se na svůj dech.

Položte si jednu ruku na srdce a přikryjte ji druhou rukou. Vnímejte tlukot svého srdce. Vědomě nadechujte a vydechujte. A naslouchejte svému srdci.

Zkuste vydržet 10 dní, následujících po sobě. Jen 5 minut každý den. Nejlépe bude fungovat, když si na rituál vyhradíte čas každý den ve stejnou dobu. Vaše mysl i tělo se zklidní a odpovědi začnou přicházet.

2. Ukliďte si pracovní stůl

Máte málo práce? Nedaří se vám přitáhnout nové klienty a studnice nových nápadů a inspirace jako by vyschla? Jedna cesta je přitlačit na aktivní marketing, začít e-mailovat, telefonovat a platit reklamu.

A pak existuje ještě jedna. Zdánlivě s přitahováním nových klientů vůbec nesouvisí, ale mně i dalším lidem dost dobře funguje: uklidit si pracovní stůl.

„Snad se uklizením stolu souběžně vyčistí i naše zanesená mysl a uvidí i to, co předtím pod nánosem starých myšlenek neviděla, možná se tak naladíme na vibrace zákona přitažlivosti a rozvibrujeme vesmír, aby nám šel, nebo my jemu, naproti. Jako by zazvonění – signál v podobě uklizeného stolu bylo jakýmsi podmíněným reflexem pro příchod nové příležitosti,“ popisuje Petr Beztíže, který má s tímhle rituálem více než 20letou zkušenost (blog už bohůmžel není dostupný).

Tím, že ze stolu uklidíte všechny papíry, mentálně i fyzicky uzavřete projekty, které s nimi souvisí. A do vašeho života i podnikání může přijít něco nového. Ať už se jedná o nové zakázky, kreativní nápady nebo uhrazené pohledávky.

Zdá se vám to jako nesmysl? Alespoň to vyzkoušejte. Období, kdy nemáte žádnou kloudnou placenou práci, je na to ideální okamžik.

3. Spalte svoje strachy

Oheň se v rituálech používá odjakživa. Očišťuje a přeměňuje. Proto se hodí v situacích, kdy se chceme něčeho zbavit, nechat to za sebou a postoupit do nové životní etapy.

Tento rituál vám pomůže vypořádat se se strachy a pochybnostmi, které vám brání začít nový projekt, uvést na trh nový produkt, nebo zdražit svoje služby.

Ani tento postup není nijak komplikovaný. Vezměte si list papíru a napište na něj všechny obavy, které ve vztahu k tomu, co chcete udělat, aktuálně pociťujete. Dejte tomu čas a sepište všechno, čeho se bojíte. Od velkých věcí až po ty malé a zdánlivě bezvýznamné.

Jakmile máte seznam hotový, prostě ho spalte.

Pokud možno neházejte papír do kamen, ani do ohně, na kterém se chystáte opékat buřty. Vytvořte si ohýnek speciálně pro účely rituálu. Seznam můžete spálit také v kuchyňském dřezu nebo kovové míse. Když hoří, vnímejte, jak vaše strachy postupně odcházejí a jejich místo zaujímá lehkost, síla a důvěra.

Při rituálech, které zahrnují oheň, mějte po ruce vodu na hašení a dodržujte požární předpisy. Nejlepší čas pro pálení věcí, kterých se chcete zbavit, je před novoluním a v pondělí.

Vyzkoušeli jste některý z popsaných rituálů? Jak vám fungoval? A jaké další rituály v podnikání používáte? Prosím, podělte se o ně v komentářích.

 

Foto Arnold LeungUnsplash