Měsíc. Nenápadný souputník Země už od počátku věků ovlivňuje celou řadu věcí. Příliv a odliv, přírodu, rostliny, ženský cyklus i lidské chování. Za úplňku roste kriminalita, rány se špatně hojí, a i lidé, kteří tu celou věc s Měsícem pokládají za nesmysl, mají potíže se spaním. Sílu a moc jednotlivých měsíčních fází můžete velmi dobře využít i v podnikání.

Celý lunární cyklus trvá přibližně 28 dní. Náš běžně používaný kalendář se ale řídí Sluncem. Proto je v něm 12 měsíců, ale 13 úplňků. Fáze měsíce jsou celkem čtyři: novoluní (nov), dorůstající měsíc, úplněk a ubývající měsíc. Každá s sebou přináší jinou energii a v byznysu i v životě se hodí pro jiný typ aktivit.

Novoluní

Měsíc stojí mezi Zemí a Sluncem. Jeho osvětlená polokoule míří od Země, takže na obloze není vidět. Energie je nejnižší. Nov přináší napojení na intuici a potřebu být sama nebo sám se sebou. Proto je ideálním okamžikem pro introspekci a sebereflexi.

Za novu je dobré vyhodnotit právě uplynulý cyklus a nastavit si cíle pro ten další. Hodí se pro začátky nových projektů, tvorbu vizí a plánování obecně.

Dorůstající měsíc

Označuje období od prvního dne po novu do úplňku, kdy měsíc na nebi přibývá ve tvaru písmene D.

Dorůstající měsíc je jako nádech. Přináší růst, obnovení, nárůst energie a nové nápady. Je to období vhodné pro začátky nových projektů, uvádění nových produktů na trh, doplňování e-shopu, redesign webu, uzavírání obchodů a aktivní marketing. Na vzestupu je kreativita i chuť komunikovat a poznávat nové lidi.

V období dorůstajícího měsíce plánujte schůzky a setkání, nastavujte systémy, upravujte ceny, dávejte novým produktům a službám strukturu, definujte projekty. Navštěvujte školení, networkingy a přednášky.

Úplněk

Měsíc má největší sílu a na nebi vypadá jako velký zářivý kotouč. Za úplňku, který je nejkreativnější fází cyklu, je čas uvádět do světa, co jste za novu vymysleli. Pište články na blog, mluvte o svých plánech, komunikujte s ostatními, chystejte si příspěvky na sociální sítě.

Každý úplněk je jiný. Jeho energie se liší podle znamení zvěrokruhu, kterým právě prochází.

  • Ohnivé měsíce (Beran, Lev, Střelec) jsou optimistické, impulzivní a plné energie. Zvlášť se hodí pro uskutečňování změn a ambiciózních projektů.
  • Zemské měsíce (Býk, Panna, Kozoroh) jsou vhodné pro analytiku, trpělivou práci, řešení financí a budování stability a bezpečí.
  • Vzdušné měsíce (Blíženci, Váhy, Vodnář) jsou tvořivé a objektivní. Jsou ideální pro mluvenou i psanou komunikaci a cestování.
  • Vodní měsíce (Ryby, Štír, Rak) posilují vnímavost a otvírají emoce. Obracejí naši pozornost ke vztahům a pocitům.

Ubývající měsíc

Období mezi úplňkem a novoluním je fází destrukce. Měsíc takzvaně couvá a na obloze tvoří písmeno C.

Ubývající měsíc je jako výdech. Hodí pro úklid a opouštění všeho, co už nechcete, ať už se jedná o zlozvyky, zlobu, nechuť k práci nebo staré věci. Je to vhodná fáze pro hlubokou práci a dotahování věcí do konce.

Dokončujte úkoly, finalizujte a uzavírejte projekty. Dělejte vyhodnocení, závěrky a vyúčtování. Fakturujte, pište reporty, sledujte cashflow a chystejte účetní podklady. Zrušte všechno, co vám už neslouží, a ukliďte si stůl i kancelář. Dařit se vám bude také odmítání závazků, které pro vás ztratily smysl, a vyhazování nepotřebných věcí.

Foto: Ganapathy Kumar