Lesk a bída videomarketingu

/Lesk a bída videomarketingu

Do videomarketingu jsem se chystala pustit už dlouho. Snažím se totiž doporučovat nástroje, které mám osobně vyzkoušené. A videomarketing byl jediná kapitola e-knihy Marketing bez reklamy, kterou jsem znala pouze z teorie. Takže jsem pořídila kameru a začala točit videoblog Marketingové bludy. V květnu spatřil světlo světa můj první videokurz Kouzelné podnikání. Co mě na videomarketingu překvapilo? Nejvíc tyhle čtyři věci.

1. Hurá – čtení ani na internetu není OUT.

Asi nejčastější argument, proč namísto psaní článků točit video, je, že lidé na internetu nečtou. Moji zákazníci to ale mají zjevně jinak. Tak jsem byla zvědavá, jak budou videa fungovat.

Jelikož videa vkládám do článků, porovnala jsem návštěvnost v Google Analytics se statistikami doposud zveřejněných videí na YouTube. A skutečně – jenom zhruba polovina lidí, kteří na webu otevřeli článek, si také pustila video.

Možná se to časem změní, ale v tuhle chvíli zjevně oslovuji více příznivců psaného textu.

2. Natočit kloudné video dá práci.

Ne, opravdu nejsem taková blbka. Nečekala jsem, že budu ležet na pláži, pak pustím kameru, chytře promluvím a půjdu si zase lehnout. Od začátku jsem do toho šla s tím, že vytvořit kvalitní produkt zabere nějaký čas.

Dopředu jsem ale neodhadla, kolik věcí bude potřeba zkoušet. Testovat světla, záběr, kameru, mikrofon, čtecí zařízení. Kolika slepými cestami se vydám, než najdu jednu použitelnou. Že prvních pět videí natočím a zase smažu, protože budou úplně k ničemu.

Nebo že sestříhat 20minutové video zabere i šest hodin. Zkrátit ten čas znamená skamarádit se se stříhacím programem. A to chce další hodiny práce…

3. Mluvit na kameru je fakt jiné než mluvit s lidmi.

Do videa jsem se pouštěla po skoro deseti letech lektorské praxe. Hodiny, které jsem na různých kurzech a přednáškách odřečnila o marketingu, můžu počítat na tisícovky. Mluvit na kameru je ale úplně jiná story.

Protože místo na lidi mluvíte do zdi. Živá školení i webináře jsem zvyklá vést jako dialog. Debatu s publikem. Sérii otázek a odpovědí. Zatímco účastníci školení reagují, kamera mlčí.

Samozřejmě můžu položit otázku. Ale vzápětí si na ni musím sama odpovědět. Což vyžaduje úplně jiný způsob přemýšlení i přípravy podkladů. A taky další čas na učení.

4. Publikum si všímá formy. A detailů.

Zpětných vazeb k videím  jsem dostala řádově desítky. Pár komentářů se objevilo přímo u videí, řada dalších přišla e-mailem, po telefonu nebo osobně.

Upřímně mě ale překvapilo, jak malá část z nich se týkala toho, co ve videu říkám. Spíš řešily, kam se dívám, jak se odráží světlo, co je v záběru za mnou, co mám na sobě a jak tlustá v tom vypadám (díky, mami 🙂 ).

Naopak řada informací z videa doslova zapadla. Nejvíce otázek, které jsem dostala ke Kouzelnému podnikání, se týkalo praktických věcí, řečených pouze ve videu. Kdy to začíná, jak to funguje, nebo kolik to stojí je zjevně lepší na web napsat. Což jsem udělala a dotazy ustaly.

Co mi z toho vyplývá?

Předně že videomarketing je jen jedním z mnoha nástrojů. Takže se vyplatí zvážit, kdy použít video a kdy je efektivnější článek, nebo třeba infografika.

Video je každopádně pořádný výstup z komfortní zóny. I když první výsledky nejsou zrovna hvězdné, dává smysl zkoušet, testovat a učit se něco nového.

Konečně – síla videa je zejména tam, kde je potřeba předávat vizuální návody a/nebo emoce. Praktické informace je lepší svěřit psanému textu. Jaké zkušenosti jste s natáčením videa udělali vy?

Autor: |2018-09-18T13:29:47+00:001. 6. 2014|Kategorie: Marketing bez reklamy|Štítky: , , , , , , |
Jsem marketingová čarodějnice, poradkyně a lektorka. Pomáhám majitelům firem a volnonožcům nastavit si podnikání podle vlastních představ. Používám k tomu dvě kouzla: psychologii a marketing.

21 komentářů

 1. No je otázkou, zda je to ještě efektivní tato videa dělat? Přinese to vůbec něco? A o to jde…ne každá věc musí být efektivní a přinášet užitek…

  • Videokurzy určitě ano. U videoblogu je to otázka. Podle mě je důležité si u každé aktivity uvědomit, proč to dělám. U videoblogu je jedním cílem rozšířit povědomí, druhým získat zkušenosti, zkoušet a testovat, co funguje, co ne, a jaká je best practice. Zatím to oba plní. Ale máte pravdu, že je dobré si to občas uvědomit…

 2. Marta Plecitá 09.06.2014 v 11:31 - Odpovědět

  Díky paní Madlo. Zase jste trefila hřebíček na hlavičku, moc se líbí, že umíte psát (u mluvit) jednoduše a k věci. Do videí jsem se právě nedávno pustila, začala jsem natáčet videorozhovory s lidmi, kteří mě inspirují v podnikání. Je to zatraceně těžké. ale KDO NIC NEZKUSÍ, TEN NIC NEZKAZÍ:-). A mě to moc baví.
  Já se naopak na videa koukám raději než na články.
  Také sleduji, jaké jsem mezi jednotlivými třemi videi udělala pokroky, na druhém a třetím videu (zatím není zveřejněno) si připadám mnohem méně jako začátečník a víc jako profík:-). Je to hra.
  Přimlouvám se, abyste to nevzdávala, moc se mi vaše videa líbila. A pobavila jste mě s poznámkou maminky, to jsem se nasmála, je to u nás podobné:-).

  Mějte se krásně Marta

 3. Lucie Proroková 07.06.2014 v 20:40 - Odpovědět

  Madlo,
  nedávno jsem dočetla Vaší knihu Marketing bez reklamy (zajímavé čtení). Napadlo Vás už vydat druhé vydání knihy a tuto kapitolu aktualizovat?

  Věřím, že vytvořit video, které za něco stojí, dá pořádně zabrat. Ale k marketingu forma prostě patří – když máte na sobě barvu/střih, který Vám plně nesedí a za Vámi je odraz osvícení na bílé tabuli (která Vám taky nepřidá), tak to prostě od obsahu ruší… A je to opravdu škoda, protože Vy rozhodně máte co nabídnout 🙂

  • Lucie, napadlo. Tak jsem si po sobě tu kapitolu znova přečetla a nic, co by bylo v zásadním rozporu s mou dosavadní zkušeností, tam není. Souhlasím, ta bílá tabule je opravdu problém. Videa, kde nepotřebuju psát, už točím jinde. Každopádně díky za komentář!

 4. Martin Perlík 04.06.2014 v 13:11 - Odpovědět

  Moje videa skončila už ve fázi pokusů a usoudil jsem, že mě psaná forma lepší. Madlo ty mi přijdeš víc na vizuál, takže držím moc palce s dalšími videi.

  Pár postřehů:
  Na videa s pracovní tematikou vůbec nekoukám, radši si přečtu text, ten mám víc pod kontrolou. Robert Vlach se mě třeba několikrát ptal, jestli se dívám na přírodní bydlení, tak jsem ho ujistil že ne, protože je to video.

  Na video u textu se dívá řádově méně lidí než na ten text, malinko jsem se podílel v loňské crowdfundingové kampani pian na ulici a penězi přispělo 4x tolik lidí, než byl počet shlédnutí na youtube.

  • Martine, díky za komentář! V podstatě mi potvrzuješ moji zkušenost. Ale Tvůj obor je podstatně víc vizuální než můj. Možná bych ta videa ještě nezatracovala, co myslíš?

 5. Jarmila 03.06.2014 v 10:27 - Odpovědět

  Ahoj Madlo. Mluvit na kameru je fakt jiné, než mluvit s lidmi. Pomáhá mi, když za kamerou je člověk, kterého mé téma zajímá a já to vlastně říkám jemu. Chystám teď kurz o výživě a mám v plánu požádat kamarádky, a by se mnou u natáčení byly a já to budu říkat jim. Uvidím, jak to bude fungovat.
  Jinak jsi skvělá. Z tvých videí jde stejná energie jako na přednáškách.

 6. Franz 02.06.2014 v 10:37 - Odpovědět

  Ano, video vnímám jako jeden z nástrojů e-marketingu. Osobně dávám přednost textu, mohu jej totiž přejet očima a vybrat podstatné informace, slovní vatu vynechat. To ve videu jde těžko.

  • Díky moc za komentář!

  • Petra Fejtková 07.06.2014 v 07:58 - Odpovědět

   Přidávám se, také čtu raději text. Taky si vybírám jen to podstatné, můžu text přeskočit a zase se k zajímavým věcem vracet. Video „plyne“.

   Musím ale říct, že Vaše videa Kouzelného podnikání:

   1) Sleduji až do konce (To dělám u málokterých videí. Obvykle si pustím video a po 3 minutách zjistím, že neproběhlo žádné strhující sdělení. V dalším okně si otevřu něco na čtení a video poslouchám jedním uchem, pokud by se přece jenom objevilo něco zásadního).

   2) Opakovaně se k nim vracím. Jsou totiž zajímavá, podnětná a taky vtipná. Dost pomáhá i popsaná struktura nad videem a popisky, obrázky kterými je video doplněné (vložené očíslované nadpisy k textu, klapka) – člověk se v tom mnohem lépe orientuje, daří se sledovat linii myšlenek, neztratí se v tom.

   Těším se na další díl a přeji ať se daří!

 7. David Lörincz 02.06.2014 v 09:35 - Odpovědět

  Klobouk dolů Magdo, že jsi se do toho pustila. Lidi jsou rejpalové, z toho si nic nedělej.

  Mám už naplánovaný nějaký videoprodukt, který zveřejním na podzim, takže přes prázdniny budu mít pořádně co dělat. Tedy pokud na to budu mít odvahu a odhodlám se k tomu.

  Přeji mnoho úspěchů.

 8. Pavel Lasák 01.06.2014 v 16:14 - Odpovědět

  O natáčení videí nejen přemýšlím – už jsem to i zkoušel. Zatím vše vyprodukované se hodí jen pro odpadkový koš… Pokud se budeš chtít pochlubit, jaký SW využíváš spolu s nějakou radou ocením to nejen já, ale určitě i ostatní.

 9. Jiří Najman 01.06.2014 v 13:01 - Odpovědět

  Díky za článek. K natáčení videa jsem se zatím neodhodlal přesně z výše uvedených důvodů. Článek mne jenom utvrdil v přesvědčení, že natočit kvalitní video není vůbec žádná legrace. Navíc k něčem se hodí, k něčemu ne, k něčemu sice ano ale pouze jako doplněk.

  Pokud se k natáčení videa někdy odhodlám, najmu si profíka 🙂

Napsat komentář