5 důvodů, proč se stát dobrovolně plátcem DPH

/5 důvodů, proč se stát dobrovolně plátcem DPH

Být plátcem DPH, či nebýt? Možná si říkáte, co je to za otázku. Každý podnikatel, který za 12 měsíců překročí obratovou hranici 1 milionu, se stává plátcem ze zákona. K DPH se ale můžete přihlásit i dobrovolně. Proč byste něco takového měli dělat? Důvody mohou být jak ekonomické, tak marketingové. Tady je pět z nich.

1. Vaši zákazníci jsou převážně plátci.

Ačkoli to tak nevypadá, i plátcovství DPH může být marketingový nástroj. V podstatě tím totiž říkáte, s jakými zákazníky chcete mít nadále co do činění.

Přihláška k dani většinou znamená zdražení produktů či služeb. Pro neplátce i plátce. Zákazník – plátce ale bude cenu vnímat jako nižší, protože DPH si odečte a jeho nákladem bude cena bez DPH.

Pracujete-li převážně pro B2B sektor, plátcovství je docela jasná volba. Některé větší firmy dokonce od neplátců nenakupují vůbec. Totéž platí pro obchodní partnery v zahraničí, kteří se na neplátce DPH často dívají s podezřením.

2. Máte vysoké vstupní náklady.

V tomhle případě je DPH hlavně ekonomickou otázkou. Pokud se zabýváte výrobou nebo prodejem zboží a nakupujete převážně od plátců, DPH si můžete odečíst. Mnoho živnostníků tím pádem vůbec nemusí své služby zdražovat – i po odvodu DPH jim totiž zůstane větší marže.

Naopak nevyplatí se to v případech, kdy nakupujete od neplátců, nebo nabízíte služby s minimálními vstupními náklady a vysokou přidanou hodnotou. K těm patří třeba koučování, školení, umělecké profese, poradenství nebo účetní služby.

3. Plánujete expanzi do zahraničí.

O plátcovství se vyplatí uvažovat v případě, kdy často nakupujete zboží ze zemí mimo EU. Plátce DPH, který nakupuje zboží z tzv. třetí země, nakupuje bez daně a pouze zboží uvede v přiznání k DPH. Daň se tak fakticky neplatí – na jednom řádku se přizná a na druhém zase odečte. Registrovat se k DPH tím pádem znamená nižší vstupní náklady.

Podobné je to v případech, kdy pořizujete zboží nebo služby z EU od plátců DPH. Jako plátce si můžete odečíst českou daň na vstupu, takže neplatíte žádnou daň. Zatímco neplátce – identifikovaná osoba – daň zaplatí, ale neodečte.

4. Chcete si zvýšit prestiž.

Máte-li několik zaměstnanců nebo se živíte hlavně prodejem zboží, na milionový obrat se dostanete poměrně snadno.

Pro volnonožce, který má jednu hlavu, jedny ruce a podniká převážně ve službách, je to ale docela oříšek. Jinými slovy – k plátcům DPH patří mezi nezávislými profesionály jen ti nejúspěšnější.

Stát se plátcem znamená se mezi ně zařadit. Prostě fake it till you make it. Navenek budete působit jako větší a důvěryhodnější firma. A pravděpodobněji se dostanete k větším projektům a zajímavějším zakázkám.

5. Potřebujete motivaci.

Poslední důvod je hlavně psychologický. Funguje zejména v situacích, kdy vám schází cíle, bojujete s prokrastinací, bojíte se zdražit, nebo vám podnikání už nepřináší dostatečné výzvy.

Dobrovolným plátcovstvím DPH si nad hlavu pověsíte Damoklův meč, který vás bude tlačit k větším výkonům. Adrenalin vás přinutí zabrat, takže milionovou hranici obratu překonáte rychleji než standardním postupem. Což mám v praxi ověřené od několika klientů.

A co vy? Z jakého důvodu jste se stali plátci? Nebo o tom teprve uvažujete?

Článek jsem psala ve spolupráci s účetní a daňovou poradkyní Zuzanou Bartůškovou. Řešíte-li, zda je plátcovství DPH vhodné právě pro vaši situaci, doporučuji navštívit její účetní středu, nebo se objednat na skype konzultaci.

Autor: |2018-05-04T14:50:17+00:006. 7. 2014|Kategorie: Cenotvorba a peníze|Štítky: , , , , |
Jsem marketingová čarodějnice, poradkyně a lektorka. Pomáhám majitelům firem a volnonožcům nastavit si podnikání podle vlastních představ. Používám k tomu dvě kouzla: psychologii a marketing.

24 komentářů

 1. Karel Borovička 07.09.2014 v 17:05 - Odpovědět

  No a pak je ještě jedna verze. Mít firmu plátce DPH a živnost neplátce. V pohodě obsloužíš všechny.

  • Ano, to je taky varianta 🙂

  • Rostislav Cibulka 09.09.2014 v 17:16 - Odpovědět

   Obchodní zákoník zakazuje podnikání jednatelů ve shodném oboru podnikatelské činnosti jako osoba samostatně výdělečně činná.

 2. Vasek Keberdle 05.09.2014 v 09:51 - Odpovědět

  4 je cast 1ky.
  bod 1. DLe mého názoru zákazník platce nebude vnímat cenu jako nižší , pokud mu ke stávající přihodím DPH tak nula od nuly pojde.. Neplátce bude ale vnímat a cítit cenu o 21% vyšší..

  Budu si muset do účetního programu vložit každou fakturu kterou zaplatím – náklady s tím spojené po zkoušce na nečisto se mi nepokryjí.

  Navíc státu musím odvést DPH i z faktury po splatnosti.. Nestává se to často , ale stává.

  Mám minimální náklady a IMHO se mi to nevyplatí.

  Může prosím udělat výčet toho kde si mohu nechat vrátit DPH. Napr:
  Jsme programátor, mohu si nechat vrátit DPH z nákup v Makru?

  • Díky za komentář. Plátcovství DPH se určitě nevyplatí každému – já sama taky nejsem. Spíš jsem chtěla nastínit cesty, kterými se dá uvažovat.

   Pokud daníte paušálem a nejste zvyklý uplatňovat skutečné náklady, změna by to byla citelná.

   Do odpočtu DPH si v principu můžete započítat vše, co potřebujete k podnikání. Co konkrétně to ve vašem případě je, bych řešila s vaší účetní.

 3. Kristián Feldsam 04.09.2014 v 15:08 - Odpovědět

  Ja som sa stal dobrovolnym platcem hned po zalozeni firmy z ekonomickych duvodu. Vacsina mych klientu jsou platci, tym padom som v tom videl len vyhody. Tieto marketingove ma vubec nenapadli, takze dekuji za hezky clanek.

 4. Jana 10.07.2014 v 06:58 - Odpovědět

  Nade mnou naopak visí jako Damoklův meč to, že se budu muset stát plátcem DPH. Moji klienti jsou pouze neplátci, moje náklady minimální.Pokud v budoucnu sníží hranici pro placení DPH (teď to odložili), tak jsem v pytli. Ale už teď je ta hranice ta blízko, že mne to nutí se příliš nesnažit rozvíjet dál.
  Ten rozdíl, co bych musela zaplatit navíc je veliký a zdražit o 21% by bylo velmi citelné a zpětně by se to mohlo promítnout do toho, že bych se tím zase dostala pod hranici obratu, ale plátcem bych už zůstala, alespoň na nějakou dobu.

  • Jiří Pavlíček 10.07.2014 v 07:04 - Odpovědět

   Nepomohlo by Vám část fakturovat na vás a část na manžela? Tím byste mohla růst až 2x limitu.

   • Jana 10.07.2014 v 07:09

    To jsem zvažovala, ale moje práce by se dala přirovnat třeba ke koučinku, ale zároveň je dost specializovaná co se vzdělání týče. Manžel je zaměstnanec v zcela jiném oboru. Neumím si představit, že by to šlo a bylo to obhajitelné před FÚ. Jestli o něco nestojím, tak to jsou popotahovačky s úřady.

  • Ty obavy chápu. Jen mě napadá – není to zpráva o tom, že je pomalu čas růst a přesunout se k jiné klientele?

   • Jana 10.07.2014 v 09:49

    Vzhledem k tomu, že moje práce je jednorázová a potřebuji tedy stále nové a nové klienty, tedy neprobíhá dlouhodobě jako třeba koučink, tak se obávám, že zaměřit se na bonitnější klientelu není řešení. I proto, že ne každý je ochoten tohle díky svému osobnostními nastavení vyzkoušet. Ve smyslu, že ne každý je ochotný jít třeba k homeopatovi, protože na tyhle věci nevěří. No nějak se s tím budu muset poprat.
    Už jsem párkrát přemýšlela o konzultaci s Vámi:) Ale mám pocit, že to chce spíš daňového poradce:)

   • Magdalena Čevelová 11.07.2014 v 23:03

    Hmm, tak to zní zajímavě. Doufám, že na tu konzultaci přijdete 🙂

 5. Jiří Pavlíček 08.07.2014 v 15:10 - Odpovědět

  S mnoha popsanými výhodami nelze než souhlasit. Ale ať to probírám jak to probírám, tak výdaje procentem jsou pro mě výhodou, které bych se nerad zbavoval. Podotýkám, že prodávám své služby a nemám nijak velké náklady. Ale co se týče té orientace, by mě to lépe fixovalo na tu správnou cílovou skupinu.

 6. Lukáš Pítra 07.07.2014 v 15:02 - Odpovědět

  Já budu jeden z těch co se toho báli kvůli papírování 🙂 plátcem DPH jsem se stal relativně rychle, asi po roce a půl na volné noze (z donucení, obratově) a nemůžu si to vynachválit. Jako podnikatel si totiž můžu odečíst DPH na spoustě služeb, které k práci potřebuju (nástroje, telefon, … ) o obnově technického a vozového parku ani nemluvě 🙂

  Co se týče skladby klientů, tak jsem popravdě žádnou změnu nepozoroval – je fakt, že jsem pracoval vesměs pro plátce už předtím.

 7. Sigi 07.07.2014 v 14:28 - Odpovědět

  Nebo až si budete chtít koupit novější auto (z části na podnikání), tak se to určitě vyplatí, silniční daň je malá, zvláště u aut splňujících novější ekologickou normu.

 8. vojtěch bednář 07.07.2014 v 10:14 - Odpovědět

  hezký článek, pouze bych si dovolil říct, že koučování je služba s nulovou přidanou hodnotou.

Napsat komentář