Ty mi dáš kozu a já tobě čtyři slepice. To je princip výměnného obchodu, který je starý jako lidstvo samo. Používal se dávno před tím, než byly vynalezeny peníze. Zvlášť silně je zakořeněný v tradičně ženských oborech, jako je čarodějnictví, věštění a léčitelství, kde bývá dodnes zvykem platit v naturáliích. Ale má barterování místo i v moderní ekonomice volnonožců a živnostníků? A jak si ho nastavit úspěšně? To se pokusím rozebrat v tomhle článku.

Výměnný obchod neboli barter se v posledních letech těší nebývalé popularitě. Je ekologický, udržitelný, pomáhá redukovat odpad, a navíc podporuje rozvoj mezilidských vztahů a sousedských komunit. Lidi baví zbavovat se věcí smysluplně, hledání nových zajímavých kousků je navíc zábava i tak trochu adrenalin.

Na sociálních sítích vznikají skupiny, kde je možné se na výměně snadno domluvit. Po celé republice se pořádají tzv. swapy, živé akce, kam je možné přinést nepotřebné věci a naopak si odnést něco, co člověk v domácnosti ještě upotřebí.

Výměnný obchod funguje skvěle například v těchto případech:

  • Domácí marmeládu směníte za (taktéž domácí) vajíčka.
  • V úterý večer pohlídáte kamarádce děti a ve čtvrtek zase ona pohlídá ty vaše.
  • Nadúrodu švestek nabídnete sousedům za jejich přebytky rajčat.
  • Pošlete dál halenku, kterou neradi nosíte, a místo ní si ze swapu přinesete dvě trička.
  • Přečtené knihy odnesete do knihobudky, kde zase získáte něco dalšího ke čtení.
  • Řízky pokojových rostlin přes Facebook vyměníte za jiné druhy.
  • Na týden si vypůjčíte byt v Miláně. Jeho majitelé zatím bydlí ve vašem bytě v Brně.

Barterování v podnikání

Když se chcete zbavit věcí, které už vám doma neslouží, nebo zemědělských přebytků, výměnný obchod je rozhodně výhodná alternativa. Když ale chcete měnit služby, jejichž poskytováním se živíte, za jiné, výhody nejsou tak jednoznačné.

Zato se začínají objevovat rizika.

To první je docela zjevné a nazývá se Double coincidence, neboli dvojí shoda potřeb. Když nabízíte masáže a potřebujete udělat melír, musíte najít někoho, kdo umí udělat melír a je za něj ochoten akceptovat masáž.

Další zádrhel souvisí se schopností přesně vyčíslit hodnotu, kterou jednotlivé protislužby mají. Samozřejmě lze vyměnit hodinu za hodinu, ale co když má jeden z účastníků výměny výrazně jinou hodinovou sazbu než ten druhý? Případně účtuje v jiných jednotkách. Jak určit, jestli je 9 normostran překladu z angličtiny více nebo méně než dvě hodiny koučování?

S hodnotou souvisí i fakt, že jen málokterá výměna je skutečně rovnocenná. Iniciátor výměny stojí o protislužbu většinou o něco víc než jeho partner. Čímž se ten druhý ocitá na kratším konci provazu. Chuť barterovat máme také zejména ve chvíli, kdy pro nás poptávaná služba představuje nadstavbu, kterou bychom si za peníze nedopřáli. Ale za protislužbu  je pro nás najednou dostupná.

Na další riziko upozorňuje Denise Duffield Thomas v podcastu Chill & Prosper. V mentalitě výměnného obchodu je poměrně snadné uváznout. Zatímco si libujete, jak jste to skvěle vymysleli, váš finanční mindset trpí. Vyhýbáte se penězům a řešení svého vztahu k nim. „Pokud se máte otevřít přijímání skutečných utratitelných peněz, pak je směnný obchod jednou z věcí, které prostě musíte opustit,“ upozorňuje autorka.

Konečně – na barter nejčastěji přistoupíme kamarádům nebo známým, kteří ve skutečnosti nejsou našimi ideálními klienty. Mají jiné charakteristiky, jiné potřeby a na hodnotu našich služeb nahlížejí trochu jinak než zákazníci, se kterými jsme zvyklí pracovat. Spolupráci nevěnují tolik času a energie, jako kdyby to bylo za peníze. A také si z ní často neodnesou takové výsledky.

Jak výměnný obchod používat úspěšně

Rizika sice existují. Ale když je vezmete v úvahu, není nutné se barterovým situacím bránit. Já sama je také občas využívám. Stačí při tom dodržet několik základních pravidel.

Barterujte s platícími klienty

Partnery pro výměnu služeb hledejte mezi lidmi, kteří už v minulosti byli ochotni zaplatit za vaše služby a vy za jejich. Dopředu budete vědět, jakou protislužbu dostanete. A zvýšíte i pravděpodobnost, že hodnoty vzájemně vyměňovaných služeb budou vyrovnané.

Počítejte v penězích

Jinými slovy – hodnotu výměnného obchodu počítejte raději v korunách než v hodinách. Vaše hodinové sazby se mohou lišit. U některých služeb jsou přímé externí náklady (například olej u masáže, krémy a masky u kosmetiky, kabely u elektrikářských prací), zatímco u jiných, jako je poradenství, webdesign nebo překlady buď nejsou přímé, nebo nejsou vůbec. Vyčíslení vašich služeb bude přesnější.

Naučte se říkat NE

V barterovém systému je mnohem těžší si udržet hranice a pevná pravidla, než když se jedná o obchod za peníze. Máme mnohem větší tendenci posouvat termíny, přetahovat domluvený čas nebo experimentovat s tím, co má služba vlastně obsahovat. Dělá-li vám nastavení podmínek spolupráce potíže, výměnné služby jsou skvělý trenažér. Testujte, jak se v tom cítíte a co vám vyhovuje. A nebojte se dohody, které jsou pro vás nevýhodné, odmítnout.

Jakou zkušenost s výměnným obchodem máte vy?

 

Foto: Kaboompics