Zažíváte ve svém byznysu období, kdy se vám nedaří prodávat? Na příspěvky na Facebooku nikdo nereaguje, e-maily nikdo nečte, poptávky nedopadají a konto zeje prázdnotou? Většina lidí v takovém případě zintenzivní marketingové úsilí. Dává víc příspěvků, snaží se tlačit na prodej, posílá víc e-mailů. Jenže to nefunguje. To, co potřebujete změnit, totiž není strategie, ale energie.

Energií, které nějak ovlivňují naše podnikání, je několik druhů.

Fyzická energie

Na to, aby váš byznys prosperoval a dařilo se vám prodávat, potřebujete v první řadě zdravé a fungující fyzické tělo. Na to, jak se budete cítit, mají vliv především tři komponenty.

Jídlo

To, co jíme, je palivo pro naše svaly, mozek i energetický systém. Co konkrétně komu z nás vyhovuje jíst, je hodně individuální. Ať už preferujete jakýkoli výživový směr, dává smysl jíst skutečné jídlo, vařit pokud možno ze základních surovin a vyhýbat se polotovarům a vysoce průmyslově zpracovaným produktům.

Spánek

Podle odborných studií potřebuje dospělý člověk v průměru 7–9 hodin spánku denně. Většina z nás si potřebuje vytvořit podmínky pro to, abychom si ho mohli dopřát. Jeho kvalitu můžeme navíc ovlivnit zdravými návyky. Sama jsem byla překvapená, jak velké změny mohou udělat zdánlivě malé věci, jako uléhat každý den ve stejnou dobu, snížit teplotu v ložnici, nepít před spaním kávu ani alkohol a nekoukat večer do monitoru.

Tip: Více o tom, jak lépe spát, najdete v knihách Proč spíme od Matthewa Walkera nebo Spánek je umění Shawna Stevensona.

Pohyb

Pokud jste na volné noze a podnikáte převážně on-line, s velkou pravděpodobností trávíte den vsedě na židli. Sezení se dokonce říká nové kouření. Proto dává smysl se každý den aspoň trochu hýbat. Nemusíte hned chodit do posilovny, změnu energie vám dokáže přinést i krátké protažení nebo procházka. Spousta věcí, jako jsou on-line schůzky, koučování nebo i podnikatelské konzultace, se navíc dá místo vsedě realizovat doslova za pochodu.

Přemýšlíte, kde na to všechno vzít čas? Začít můžete malými kroky. Když sebe a své zdraví postavíte na první místo a dáte mu v životě prioritu, i podnikání vám půjde mnohem snáze a rychleji.

Mentální energie

„Rozvádím se, a ještě k tomu se mi nedaří byznys.“ Stalo se vám někdy něco podobného? Ačkoli to zní jako mimořádná zlomyslnost Vesmíru, ve skutečnosti to není náhoda. Vaše mysl a vědomá pozornost je v tu chvíli natolik pohlcená rozvodem, že na podnikání už jí nezbývá dostatek.

Stejný efekt mají i další události, kterým všichni občas v životě čelíme. Zdravotní potíže, soudní spory, komplikované rodinné vztahy, rekonstrukce domu, nemocné děti. Ale i jinak pozitivní zážitky, jako je nová láska, svatba, pořízení domácího mazlíčka nebo stěhování do lepšího bytu.

Energie a pozornosti prostě máme omezené množství. A když ji napřeme určitým směrem, někde jinde se jí logicky nedostává. Co s tím? Uvědomte si, že Superman (i Superwoman) je pohádková postava. A přestaňte na sebe tlačit. Když ve svém soukromém životě zrovna zažíváte těžké období, je normální v podnikání trochu ubrat.

Naopak v době, kdy máte na byznys času dost, se vyplatí myslet na zadní kolečka. A vytvořit si jednak finanční rezervu, jednak něco, co se může prodávat i bez vaší přítomnosti – třeba e-knihu nebo on-line kurz pro samostudium.

Psychická energie

Tuhle část našeho vědomí (nebo spíš nevědomí) nám většinou skvěle zrcadlí naši klienti. Píše o tom Lenka Lutonská v knize Energetic Selling and Marketing. A doporučuje si sepsat seznam věcí, které vám vaši zákazníci často dělají, a které vám jdou na nervy.

Například:

  • Platí faktury se zpožděním (nebo je neplatí vůbec).
  • Neposílají vám podklady, na kterých jste se domluvili.
  • Chodí pozdě na setkání.
  • Často ruší schůzky a přesouvají termíny.
  • Telefonují vám večer nebo v neděli.
  • Často si stěžují a setrvávají v mentalitě oběti.

Jakmile si sepíšete seznam, zkuste si uvědomit, jestli v některé oblasti svého života náhodou neděláte totéž, co vaši klienti. Uznávám, že může být těžké si to přiznat. Ale stojí to za to. Protože to, co upravíte u sebe, se u zákazníků srovná téměř okamžitě.

Já jsem se takhle před pár lety přistihla, že v pracovních záležitostech jsem sice dochvilná, ale k holiči, na cvičení nebo na sraz s kamarádkou chodím pravidelně se zpožděním. Od té doby, co si na to dávám pozor, mě nenechávají čekat ani moji zákazníci.

„Chcete-li poskytovat služby na nejvyšší úrovni, musíte se tou nejvyšší úrovní stát.“ Lenka Lutonská

Jak svou energii posílit

Pokud právě teď cítíte nedostatek energie, tady je pár věcí, které můžete udělat.

1. Uzemněte se.

Tím myslím opravdu vrátit se nohama zpátky na zem. Uzemnění zklidní vaši mysl a umožní vaší pozornosti vrátit se zpátky do těla. Je to taková první pomoc, když máte jen pár minut času.

Způsobů, jak se uzemnit, je několik:

  • Soustřeďte se na svůj dech. Jenom se na chvíli zastavte a sledujte, jak vzduch vstupuje vašimi nosními dírkami dovnitř, naplňuje plíce a odtamtud proudí zase ven.
  • Choďte bosi. A přitom vnímejte, po čem šlapete, ať už je to tráva, hlína nebo sníh.
  • Představte si, že vám z chodidel vyrůstají kořínky. Napřed malé a potom větší. Můžete je nechat růst tak daleko, jak chcete. Klidně až k jádru země.

Když budete uzemnění praktikovat pravidelně, brzy si všimnete, že jste klidnější, stresové situace řešíte s větším nadhledem, a i váš byznys prosperuje.

2. Opečujte se.

Schválně – co jste si pod tím pojmem představili? Způsoby jsou totiž různé. Horká vana, čokoládová masáž, návštěva kosmetiky, voňavá svíčka, hodina tance, procházka v lese nebo odpolední šlofík. Vyberte si, co představuje tu správnou péči právě pro vás, a to následujte.

3. Dejte si pauzu

Většina věcí začne znovu fungovat, když je na chvíli vypnete. Včetně vás. Anne Lamott

V naší hektické kultuře jsme si odpočinek zvykli vnímat jako něco, co si musíme zasloužit. „Budu si číst knížku, teprve až tohle dokončím.“ „Na dovolenou pojedu, až vydělám milion.“ „Odpočívat můžu až v důchodu.“ Podobnými větami možná taky občas častujete sami sebe.

Přitom odpočinek je pro úspěšné podnikání nezbytný. Až budete zase něco plánovat, počítejte s ním. A dopřejte si ho bez pocitu viny. Nadcházející vánoční čas k tomu přímo vybízí…

Foto Marcus Wallis, Unsplash