Afirmace jsou krátká pozitivní tvrzení, jejichž cílem je ovlivnit naši vědomou i podvědomou mysl. Pomáhají nám přeprogramovat naše zaběhané vzorce myšlení a chování a změnit náš život k lepšímu. Tak, aby byl v souladu s našimi záměry a cíli. Název pochází z latinského „affirmo“, což znamená tvrdit nebo ujišťovat. A právě to prostřednictvím afirmací děláme.

Po afirmacích se vyplatí sáhnout ve chvílích, kdy nejsme spokojeni s realitou, kterou žijeme. Když se nedokážeme nebo nechceme smířit s tím, co je. Chceme změnu a jsme ochotni pro ni něco udělat. A zvlášť v krizích a těžkých dobách, jako je tahle.

Afirmace vám mohou pomoci:

  • Dosáhnout konkrétních výsledků
  • Změnit zaseknuté návyky
  • Pocítit novou naději a nadšení
  • Zlepšit váš vztah k penězům a bohatství
  • Zbavit se negativních myšlenkových vzorců
  • Posilovat sebelásku a sebepřijetí
  • Snížit míru škodlivého stresu
  • Zvýšit pocit vděčnosti a štěstí
  • Posílit váš pocit kontroly nad vlastním životem

Dodržujte hovorovou kázeň!

Takového upozornění se vám prý dostane, když budete sprostí do vysílačky. Podle mě je to docela dobré doporučení, i když mluvíte sami se sebou. Sami k sobě totiž umíme být mnohem kritičtější než k ostatním. Schválně – kolikrát denně si opakujete podobné věty?

  • Jsem to ale debil.
  • Na to nemám.
  • Tohle mi vůbec nejde.

Opakovaná tvrzení pak fungují přesně jako afirmace. Ukládají se do podvědomí, kde se pevně zakotví a začnou ovlivňovat náš život. Jenže úplně jiným směrem, než si přejeme. První krok, který můžete udělat, je začít si na to dávat pozor. Pokaždé, když se přistihnete, že sami se sebou zase vedete negativní samomluvu, vědomě změňte téma.

Proč afirmace nefungují

Nejčastěji proto, že jim prostě nevěříte. V rozporu s obecně rozšířenou představou není cílem afirmace „oblbnout“ vaši mysl. Ona se totiž nedá. Afirmovat „jsem úspěšný a bohatý“, když vaše konto i peněženka zejí prázdnotou, nebo si opakovat „jsem krásná a štíhlá“, ačkoli zrcadlo před vámi říká něco jiného, nefunguje.

Věty, které si opakujete, je proto potřeba formulovat tak, aby nebyly ve zjevném rozporu s realitou. Aby jim váš mozek byl ochoten uvěřit. „Jsem klidná/klidný“ můžete nahradit „chci být klidná/klidný“. Místo „Mám hojnost peněz“ říkejte „Mám rád/a své peníze a těším se na další, které ke mně proudí“. A místo „Jsem štíhlá/štíhlý a zdravá/zdravý“ můžete vyzkoušet „Učím se o sebe pečovat s úctou a respektem.

„Tímto způsobem sami sobě nic nenalháváte, ale jste ochotni přiznat upřímně svoje pocity. Díky tomu vám pak nic nebrání podívat se bez obav i na ty dobré pocity, které mohou přijít následovně. Při každém vyslovení afirmace je potřeba cítit, že jste k sobě upřímní, nic si nenalháváte a opravdu vnímáte, že to tak je,“ píše koučka a mentorka Nikola Šraibová.

Někdy afirmace nepadají na úrodnou půdu, protože vaše mysl je příliš pod vlivem utkvělých přesvědčení, která Gestalt psychologie nazývá introjekty. Ty je potřeba si napřed uvědomit a věnovat nějakou pozornost jejich vyčištění. Teprve potom můžete prázdné místo po nich vyplnit pozitivní afirmací.

Jdou vám afirmace na nervy?

I to je možné. Nejčastěji je to tím, že daná afirmace obsahuje nějaké slovo, které vás prostě dráždí. Na sociálních sítích jsem na to narazila třeba v souvislosti s výrazy „zasloužím si“, „profitovat“ nebo „bohatství“.

Podle mě je to dobrá příležitost prozkoumat, co vám vlastně tak vadí. Ptejte se sami sebe:

  • Co konkrétně mi na té afirmaci neladí?
  • Jaké vzpomínky nebo pocity to ve mně vyvolává?
  • S čím mám podobné pocity spojené?

Velmi pravděpodobně se vám vynoří nějaké téma, které si ve vašem životě právě říká o pozornost. A afirmace vám ho prostřednictvím nelibých pocitů vytáhla na světlo.

Jak afirmace formulovat

Pravidel, jak by afirmace měly znít, aby fungovaly, najdete na internetu hromadu. K těm nejčastějším patří nikdy nepoužívat zápory a říkat je v přítomném, nikoli v budoucím čase. Podle mě je to nesmysl. Výstižně to popisuje Jan Menděl v knize Uprdelismus:

„Formulujte si svá přání, modlitby, afirmace, naděje a prosby, jakkoli je to pro vás přirozené. Pokud víte, co říkáte, a říkáte to svým vlastním jazykem, pak vaše slova mají přesně takovou vibraci, jaký mají pro vás význam. Nemůže se vám stát, že bůh, vesmír, podvědomí nebo zlatá rybka udělají přesný opak toho, co si přejete. Tvrzení typu, že náš mozek nerozumí slovu ne, je kolosální blábol, který lidi jen mate a znejišťuje. Stejně tak tvrzení, že pokud říkáte, že něco chcete, dáváte vesmíru najevo, že to ještě nemáte, a on vás podpoří v tom, abyste to dál neměli. No proboha, co by to ten vesmír byl pak za svini zákeřnou, pokud by to takhle dělal? A jaký by to mělo význam? … Teď vážně: slova mají přesně takovou vibraci, jaký pro vás mají význam. Tečka.“

Jak vytvořit afirmaci

Samozřejmě můžete využít formulací, které si někde přečtete a které s vámi souzní. Jinou alternativou je vytvořit si svou vlastní. Nejdříve si ujasněte, co je váš záměr, tj. co je to, co ve svém životě chcete změnit. Uvědomte si, jaký pocit chcete prožívat. A ten pak převeďte do slov. Důležité je, aby vás výsledná afirmace oslovovala. Po jejím opakování byste se měli cítit lépe než na začátku.

Tvorbu afirmace můžete pojmout i jako hru. Máte-li po ruce tarotové (nebo jiné) karty, zkuste si jednu vylosovat s otázkou „Co teď právě potřebuju?“ Napište si pár klíčových slov, které vás při pohledu na kartu napadají. Pak z nich vytvořte afirmaci.

Začínat může například:

  • Je pro mě bezpečné…
  • S důvěrou přijímám…
  • Každý den zažívám…
  • Otevírám se…
  • Do svého života přitahuji…

Vizualizace a podpůrné prostředí

Podle mé zkušenosti jsou afirmace nejúčinnější, když je doprovodíte vizualizací. Zvolenou formulaci si opakujte několikrát denně, nejlépe se zavřenýma očima, nebo při pohledu do zrcadla. Přitom si představujte pozitivní výsledky, jichž chcete dosáhnout. Jaké to bude, jak se budete cítit, co se změní…

Afirmaci můžete podpořit i dalšími způsoby. Tak například:

  • Ručně si ji přepište do deníku nebo do diáře.
  • Vytiskněte si ji a pověste na nástěnku nebo na lednici.
  • Udělejte si z ní tapetu na počítač nebo na mobil.
  • Namluvte si ji několikrát za sebou na záznamník a hned po probuzení nebo před spaním si záznam pouštějte.
  • Napište si ji na lepicí lístečky a ty nalepte na různá místa po bytě.

Ideální je, pokud vás afirmace motivuje k akci. Sedět na gauči a afirmovat je sice fajn, ale mnohem lepší je potom vstát a udělat něco, co vás i ve fyzické realitě posune k vašemu cíli. Připravit si prezentaci, zavolat klíčovým zákazníkům, vytvořit produkt a podobně.

Pracujete s afirmacemi? Máte nějakou oblíbenou formulaci? A jaký postup se vám osvědčil?

 

Foto Marcos Paulo Prado, Unsplash