Marketingové bludy: freelancing je kariérní sebevražda

/Marketingové bludy: freelancing je kariérní sebevražda

Volnonožec je člověk, který si neumí najít pořádnou práci. Na volné noze se totiž nedá vydělat. A vůbec – freelancing se rovná kariérní sebevraždě. Na tyhle a další mýty o podnikání na volné noze jsme se podívali s Robertem Vlachem, podnikatelským poradcem a zakladatelem portálu Na volné noze.

 

Podle americké definice je freelancerem každý, kdo si vydělává nebo i přivydělává na volném trhu. Robert se zaměřuje na skupinu nezávislých profesionálů, což jsou lidé, kteří mají podnikání na volné noze jako hlavní ekonomickou činnost a hlouběji se zamýšlejí nad tím, jak podnikat lépe.

Freelancing už je podle něj dnes zcela plnohodnotnou kariérní volbou. Volnonožci v řadě oborů dosahují výrazně vyšších příjmů než zaměstnanci a díky vzájemné spolupráci se dostávají k zajímavým projektům a větším zakázkám.

Na úspěch na volné noze Robert radí tři kroky:
1. Mít skutečnou odbornost. Nadšení nestačí. Je třeba se neustále učit nové věci a mít co nabídnout.
2. Dělat maximum pro to, aby byl klient spokojený, a vytvářet pro něj maximální hodnotu.
3. Být spolehlivý. Nejen dodržovat sliby, ale i zachovávat mlčenlivost a podnikat eticky.

Autor: |2016-12-11T15:15:51+00:0017. 8. 2015|Kategorie: Strategie a plánování|Štítky: , , |
Jsem marketingová čarodějnice, poradkyně a lektorka. Pomáhám majitelům firem a volnonožcům nastavit si podnikání podle vlastních představ. Používám k tomu dvě kouzla: psychologii a marketing.

6 komentářů

 1. Tomáš Londa 17.08.2015 v 17:37 - Odpovědět

  Robert to řekl skvěle. Ta profesionalita je nutná kdekoli, kde se člověk chce dostat výš, jako hlavní bod vidím ten luxus, kdy si freelancer může dopřát maximálně proklientský přístup, protože nemá žádný střet zájmů a naopak jeho hlavním cílem je spokojenost klienta. Agentury často musí sahat ke kompromisům i jako celek, natož jejich zaměstnanci. No a dodržování termínů… jak jinak 🙂

 2. Martin Matějka 17.08.2015 v 16:57 - Odpovědět

  Madlo, Robo, pěkný rozhovor. Je to pěkné povídání a s většinou myšlenek souhlasím. Na druhou stranu, je třeba si říct, že freelancerů, kteří si sáhnou na zajímavější pezníe (myšleno 100k měsíčně a víc) není zas příliš mnoho. Podnikavců na volné noze znám spoustu, ale zajímavější příjmy z nich má opravdu jen pár z nich…

  • To máš, Martine, pravdu. O důvod víc se snažit 🙂

  • Robert Vlach 19.08.2015 v 05:40 - Odpovědět

   Martine děkuji za komentář. Aby nedošlo k nedorozumění — já netvrdím, že ta skupina je velká, ale že v posledních letech výrazně roste. Já sám vím přinejmenším o desítkách jednotlivců, kteří do ní spadají a zhruba z poloviny jde o kontraktory, kteří pracují pro zahraniční partnery. Jinak na tento rok chystáme Na volné noze průzkum, který snad ukáže přesněji, jaká ta distribuce příjmů mezi freelancery je, na to jsem vážně zvědavý.

Napsat komentář