Když mi Madla napsala email s prosbou o článek na svůj blog, reagovala jsem pocitově velmi rychle. Samozřejmě! Mám moc ráda, když spolu ženy z různých oborů dokáží spolupracovat a vzájemně sdílet zkušenosti.

Jenže možná to znáte taky. Dáte na své pocity, s nadšením něco slíbíte a pak se do toho s odstupem času začne motat váš dobrý, někdy ale zrádný kamarád Zdravý rozum.

Nejsem výjimka a tohle byl přesně ten případ. Po pár dnech mě začaly hlodat pochybovačné myšlenky.

Já mám radit podnikatelům, jak na podnikání? Vždyť jsem sama na začátku a každý den se pomalu posunuji směrem k vysněnému cíli. Můžu já vůbec napsat článek pro podnikatele?

Prostě klasický scénář. Váš rozum bude vždycky křičet, proč zrovna vy nemůžete. Jenže. Když si stanovíte jasný záměr, stane se jedna skvělá věc. Vesmír okolo vás začne vymýšlet, jak vám vaše přání splnit. A je jen na vás, jestli máte oči otevřené a jestli tu příležitost a inspiraci nepropásnete.

Řekli byste, že vám přijde inspirace na podnikatelský článek v momentě, kdy máte s klientkou dohodnutou osobní konzultaci líčení?

Sedla si naproti mně a na otázku, jak jí můžu s líčením pomoct, odpověděla tak, jak ještě žádná jiná před ní ne.

Můžete mi vysvětlit, jak to všechno zvládáte s malým miminem? Napsat knihu, mít tři weby, psát blogové články a ještě si se mnou dohodnout schůzku?

Když jsem napsala knihu Magicky ženská, otázka na to, jak to zvládám s malým dítětem přicházela docela často. Nechtělo se mi nad ní moc přemýšlet, a tak jsem plošně odpovídala – nespím.

Ale poslední dobou jsem si uvědomila, že ono to není jen o tom, že svoje podnikání tvořím a rozvíjím po nocích místo spánku nebo koukání na Ordinaci v růžové zahradě.

Zjistila jsem, že je těch věcí, které dělám pro rozvoj podnikání trochu jinak ještě víc, a tak se s vámi chci podělit o ty nejzásadnější. Věřím, že vás budou inspirovat na vaší cestě k úspěchu a spokojenosti.

1. Milujte svoje proč

Dopředu mě žene obrovská motivace. Jasně, všechno, co dělám a tvořím, tvořím se záměrem a s chutí pomáhat ostatním ženám k tomu, aby se cítily krásné a aby uměly najít svoji vnitřní krásu a spojit ji s tou vnější. Aby se rozzářily a žily spokojenější život. Ale budu pravdivá. Ten největší hnací motor jsem hlavně já sama. Fakt, že já sama chci cítit, že dělám něco prospěšného. Fakt, že já sama mám velké sny o svobodě času, cestování a prožívání času s rodinou.

Mám zkrátka svoje velká a srdcová proč, která z hloubky duše miluju.

Najděte si je taky a ideálně si je napište. Nebo si vytvořte svoji nástěnku snů a mějte ji na očích (ta moje visí v naší ložnici v krásném rámu). Každý den vám vaše proč budou připomínat, proč chcete jít dál.

2. Každý krok vpřed se počítá

Hlavně na začátku podnikání je každý malý posun důležitý. Nad svým podnikáním zcela přirozeně přemýšlím každý den. Když se vzbudím, když jdu na procházku nebo spát. Mám na stole svůj diář, kam si zaznamenávám nápady, které během dne přicházejí. Na nočním stolku mám mobil, kdyby přišla inspirace, když zrovna kojím.

Ale hlavně. Každý den skutečně něco malého pro své podnikání udělám. Napíšu článek, jednu stránku v novém e-booku, naplánuji facebookové příspěvky, vyfotím pěkné fotky, sejdu se s lidmi, kteří mě inspirují, pustím si zajímavý webinář. Zkrátka těch možností je spousta.

Naučila jsem se věci zjednodušovat, využívám hodně chytrý telefon a třeba příspěvky na Facebook tvořím hlavně v něm. Každý den hledám inspiraci a dělám krůček dopředu. Protože každý krok se počítá.

3. Jděte do toho po hlavě a problémy na cestě berte jako výzvu

Jsem od přírody tvůrce a  do věcí a projektů, které se mi zrodí v hlavě, se taky po hlavě pouštím. Nepatřím zrovna k těm, které by předem analyzovaly možná rizika a překážky na cestě. Možná byste mohla říct, že to není dvakrát rozumné. Jasně, souhlas.

Jenže. Přehnané analyzování vede ke stagnaci. Zlomí vaši prvopočáteční energii a zabije váš nápad. Takže já jdu do toho. Vím, že kdybych třeba při psaní a vydání mé knihy věci moc analyzovala, kniha by nikdy nespatřila světlo světa.

A když přijdou problémy? (Jakože přijdou po cestě vždycky…)

No a co! Beru je jako zkoušku, jestli to skutečně myslím vážně. Beru je jako výzvy. Řeším je až v momentě, kdy nastanou. Ano, jsem z nich mrzutá a naštvaná a taky unavená a vyčerpaná (zvlášť, když se náš malý princ rozhodne v noci nespat), ale vím, že je to jen fáze. Že se věci pohnou dopředu jen když to nevzdám.

4. Spolupracujte a delegujte

Pokud to s vaším podnikáním myslíte vážně, naučte se jednu důležitou věc. Nedělejte všechno sama! Tohle pro mě byla v minulém roce jedna z největších lekcí. Místo toho, abych se radovala, že se moje nová kniha během čtyř dní dostala téměř ke 4000 žen, málem jsem zkolabovala. Místo radosti přišla téměř deprese.

Mailová schránka praskala ve švech a čtyři hodiny spánku denně mi už nestačily. A tam se to zlomilo. Když jsem poprvé začala spolupracovat s mojí asistentkou, měla jsem pocit, že ten den se doslova zatřásla zem z toho, jaký balvan mi spadl ze srdce. Delegovala jsem věci, které nejsou mým přirozeným flow – párování plateb, nedoručené zásilky, hledání chyb ve fakturaci…

Možná to znáte taky. Chcete psát články, ale sednete k počítači a najednou máte tmu. Chcete nastavit facebookovou reklamu a zabere vám to celé dopoledne. Máte zavolat klientům, ale pořád to odkládáte.

Tak začněte spolupracovat. Najděte si studentku, která vám přepíše myšlenky, které namluvíte do diktafonu v autě po cestě na schůzku. Najděte si někoho, kdo reklamu nastaví za půl hodiny. A když máte osypky z telefonování, tak se dohodněte s někým, kdo ho miluje na spolupráci.

A pokud máte strach, že na to zatím ještě nemáte peníze, tak to nejdřív zkuste (nebo si přečtěte předchozí bod článku). Když budete ve svém podnikání dělat věci, které vám přirozeně jdou a na které máte talent, budete produktivnější a na svých prodejích to rázem uvidíte. A zaplatit za pár hodin práce někomu, kdo vám ušetří spoustu energie a ještě ho to bude bavit pro vás bude rázem pohoda.

5. Mějte z toho radost

Tohle je podceňovaná, ale skutečně důležitá ingredience vašeho úspěchu v podnikání. Ano, nenosíte růžové brýle a svět není jen sladký. Ale pokud z vašeho podnikání a z toho, co děláte, nemáte radost, je něco špatně.

Užívejte si cestu k vašemu úspěchu. Koukejte se, jak se každý den zlepšujete a zdokonalujete. Oceňte se za malé úspěchy. Prostě si to užívejte!