Project Description

V pořadí čtvrté video se zabývá SWOT analýzou. S pomocí obrázků Adély Rúčkové vám tentokrát budu vyprávět pohádku. Dozvíte se v ní, jak začít, když chcete porazit draka nebo konkurenci. Kam zařadit kouzelného dědečka, meč, odvahu nebo kocovinu. Jestli je SWOT analýza opravdu tak nudná, jak vypadá, a jaké kouzlo je potřeba k vytvoření strategie.

Video

Čarolist: SWOT analýza

Zpracujte si SWOT analýzu své firmy nebo nového projektu. Čarolist si stáhněte v pdf a vyplňujte tužkou, nebo vypisujte ve formátu MS Word přímo v počítači.

Bonus: SWOT analýza s kartami

Budete potřebovat: tužku, papír a karty. Ideální je velká sada 78 karet tarotu. Nemáte-li takové po ruce, nevadí. Použít se dají i karty andělské, koučovací, vykládací, cikánské, runové, Lenormandky, karty poselství, starých mistrů nebo bohyní. Dobře vám poslouží jakékoli orákulum s obrázky, barvami nebo symboly.

Jakmile si uděláte standardní SWOT analýzu své firmy nebo projektu, můžete se pustit do práce s kartami. Na stole před sebou si nakreslete nebo představte čtyři kvadranty. Zamíchejte karty. Soustřeďte se na své silné stránky. Vylosujte tři karty a položte je do levého horního kvadrantu.

Soustřeďte se na své slabé stránky. Vylosujte tři karty a položte je do pravého horního kvadrantu. Pak udělejte totéž pro příležitosti a hrozby v dolních kvadrantech.

Pokud s kartami běžně pracujete, interpretujte je tak, jak jste zvyklí. Pokud je to pro vás nové, soustřeďte se v první řadě na obrázky na kartách. Co na nich vidíte? Jaké motivy se tam vyskytují? Jaké pro vás je se na ně dívat? Jsou na obrázcích nějaké postavy? Co dělají? Jak se asi cítí? Jakou mají náladu? Se kterou postavou se nejvíce ztotožňujete? Všimli jste si nějakého zajímavého detailu? Zapište si všechny myšlenky, které vám při pohledu na karty přijdou.

Porovnejte výsledky analýzy s kartami se SWOT analýzou, kterou jste si sestavili bez nich. V čem jsou největší rozdíly? Hodnotíte se podobně, jako na kartách, nebo vám karty ukazují něco diametrálně odlišného?

SWOT analýza: další zdroje

Chcete si o SWOT analýze a jejích možnostech přečíst více? Zkuste tento článek: 

Test: SWOT analýza

Který faktor je silná stránka? A který slabá? Jak od sebe poznat příležitosti a hrozby? Vyzkoušejte si správné přiřazení jednotlivých faktorů v našem testu.

1. Ekonomická krize:

 
 
 
 

2. Získaný certifikát kvality služeb:

 
 
 
 

3. Vznik nových trhů:

 
 
 
 

4. Unikátní know-how:

 
 
 
 

5. Růst zájmu v regionech:

 
 
 
 

6. Zvýšení DPH:

 
 
 
 

7. Horší chuť výrobku:

 
 
 
 

8. Známá značka:

 
 
 
 

9. Velká konkurence v oboru:

 
 
 
 

10. Dobrý poměr cena/výkon:

 
 
 
 

11. Dobrá dopravní dostupnost firmy:

 
 
 
 

12. Krach největšího konkurenta:

 
 
 
 

13. Neochota ke změnám:

 
 
 
 

14. Vysoké výrobní náklady:

 
 
 
 

15. Pochybnosti o vlastní hodnotě:

 
 
 
 

16. Stoupající hladiny řek v místě podnikání:

 
 
 
 

17. Vysoká kupní síla obyvatel:

 
 
 
 

18. Závislost na příjmech od jednoho zákazníka:

 
 
 
 

19. Finanční stabilita firmy:

 
 
 
 

20. Možnost získat dotace z EU: