Vaše příjmy se zasekly na určité částce a už několik let ne a ne se hnout nahoru. Marně hledáte kloudného životního partnera. Inspirace vyschla a nové nápady nepřicházejí. Vaše snaha oslovit a získat nové klienty se míjí účinkem. Produkty se neprodávají, o vaše služby není zájem a do kurzů se nikdo nehlásí. Zní to jako něco, co zažíváte? Vyzkoušejte techniku odpuštění.

Všichni s sebou nosíme nějakou emoční zátěž. Věci, které se nám kdysi staly a které v nás dodnes vyvolávají vztek, lítost nebo strach. Odpuštění nám může pomoci se starých křivd a tíhy zbavit. Uvolnit je ze své mysli a udělat místo pro nové věci. Ať už jsou to klienti, peníze nebo inspirace.

„Odpuštění nemůže změnit naši minulost. Ale určitě změní naši budoucnost.“ Bernard Meltzer

Vědomým odpuštěním přebíráte zodpovědnost za svůj život. Za to, jak se chcete mít a cítit. Jak píše Marie Forleo, „odpuštění není projev slabosti, ale maximální výraz odvahy a síly.“ Přestanete se cítit jako oběť. Místo toho začnete své myšlenky i události kolem sebe aktivně utvářet.

Jak dokazuje řada lékařských studií, odpuštění je dobré i pro vaše zdraví. Zvyšuje pocit životní spokojenosti, snižuje míru stresu a má pozitivní vliv i na krevní tlak.

Odpustit neznamená souhlasit s tím, co někdo druhý řekl nebo udělal. Ani to přijmout. Odpuštění nemá nic společného s tím druhým člověkem. Ten už na celou věc možná dávno zapomněl. Tím, kdo celou traumatickou události dodnes nosí v srdci a hlavě, jste vy. A od sebe musíte začít.

První krok: napište si seznam

Nejdříve si sepište seznam lidí, kterým potřebujete odpustit. Chronologicky projděte svým životem a na jeden papír sepište všechny momenty ve svém životě, kdy vám někdo fyzicky nebo psychicky ublížil. Události, které ve vás dodnes vyvolávají stud, lítost nebo vztek. Nesepisujte romány – stačí několika slovy zachytit, co se stalo.

Seznam nebudete nikomu ukazovat, slouží jen a jen pro vás. Budou do něj patřit například:

  • lidé kteří vás týrali, šikanovali, zesměšnili nebo ztrapnili,
  • současní i bývalí partneři, kteří vás podvedli, opustili nebo vám řekli něco ošklivého,
  • učitelé a vychovatelé, kteří k vám byli přísní nebo nespravedliví,
  • sourozenci, spolužáci a přátelé, kteří vám lhali, smáli se vám nebo vás zradili,
  • zákazníci, kteří vám nezaplatili fakturu, i nespolehliví dodavatelé, kvůli nimž jste před klientem vypadali jako amatéři,
  • konkurenti, kteří vám zabrali místo na trhu, nebo vám „ukradli“ nápad,
  • policisté, kteří vám dali pokutu za špatné parkování, protivné úřednice i protikandidáti, kteří nad vámi zvítězili ve výběrovém řízení,
  • i docela neznámí lidé, kteří vás zablokovali autem, šlápli vám na nohu v tramvaji nebo vám napsali negativní komentář na Facebook.

Váš seznam může kromě lidí zahrnovat i zvířata (třeba psa, který vám rozkousal oblíbené boty), věci (pračku, která se rozbila v tu nejméně vhodnou chvíli), přírodu a živly (povodeň, která vám vyplavila byt) nebo jiné události a jevy, jako je finanční krize, klesající bankovní úroky nebo EET.

Jediní lidé, u kterých vám odpuštění nejspíš fungovat nebude, jsou vaši rodiče. Ty lze jen přijmout takové, jací jsou (nebo byli).

Odpusťte sami sobě

I když už nejspíš máte před sebou obsáhlý seznam, je ještě jedna osoba, které určitě potřebujete odpustit. A tou jste vy sami.

„Byli byste překvapeni, jak moc týráte sami sebe za své chyby. Malý a hloupý omyl, který jste udělali před pěti, deseti nebo dokonce 20 lety vám může dodnes bránit odvážit se ven z vaší komfortní zóny.“ Denise Duffield-Thomas

Na svůj seznam si přidejte:

  • situace, kdy jste (ať už omylem nebo záměrně) nějak ublížili druhým,
  • důležité úkoly a zkoušky, ve kterých jste propadli nebo selhali,
  • ošklivé věci, které jste řekli svým blízkým,
  • lži, pomluvy a drby, které jste pronesli za něčími zády,
  • cizí věci, které jste si přivlastnili,
  • situace, kdy jste si připadali trapní, naivní nebo hloupí,
  • věci, které jste chtěli udělat a neudělali,
  • momenty, v nichž jste nezazářili tak, jak byste si přáli,
  • všechny nesplněné cíle, nedotažené projekty a nenaplněná očekávání.

Nezáleží na tom, jak moc jsou ty věci významné a jak je to dávno, co se staly. To, že jste je sami sobě neodpustili, vás může dodnes držet zpátky. Protože si podvědomě říkáte, že za to nestojíte a nezasloužíte si úspěch, lásku a štěstí.

Udělejte si rituál

Najděte si klidné místo, kde vás nikdo alespoň hodinu nebude rušit. Abyste situaci dodali vážnost, zapalte si svíčku. Pomalu procházejte svůj seznam. U každé položky se na chvíli zastavte a v duchu nebo nahlas řekněte „Odpouštím ti“. „Je mi to líto.“

Některé vzpomínky možná vyvolají silné emoce. Nechte je proudit, ale příliš se u nich nezastavujte. Pokračujte ve svém seznamu, dokud nedojdete na konec. Seznam pak můžete spálit nebo roztrhat a zahodit.

Už ke konci seznamu se pravděpodobně budete cítit lehčí a klidnější. Že to opravdu zafungovalo, poznáte za několik dní. Situace a vzpomínky, které ve vás dříve vyvolávaly vztek nebo lítost, budou postupně slábnout, až s vámi nebudou dělat vůbec nic.

Zato do vašeho života začnou proudit věci, které jste si dlouho přáli. Kdykoli budete v životě cítit zaseknutí nebo stagnaci, můžete postup zopakovat.

Vyzkoušeli jste? Jaký je váš pohled na odpuštění? Podělte se, prosím, v komentářích.

Foto: SplitShire