Ten stav přichází jednou, někdy i víckrát do roka. Zažívám ho sama i ho znám z vyprávění svých klientů. Firma funguje, ale najednou jako by věci přestávaly plynout. Vyděláváte stejně, ale dá to víc práce. Stanovené cíle se těsně nedaří naplnit. A chuť do práce je menší a menší. Obvykle to spraví pár týdnů dovolené. Ale co když zrovna není možné někam odjet? Začněte čistit.

Nedokončené projekty, neuzavřené záležitosti a zbytečné věci, kterými se obklopujeme, na sebe totiž vážou energii. A ta nám pak chybí pro nové nápady, pracovní zápal a úspěšné podnikání vůbec.

Vědomý úklid patří k nejsilnějším magickým rituálům. Soustředěně se zbavujeme věcí, které už k nám nepatří ani nám neslouží k růstu. Ne nadarmo právě úklidem začíná většina knih a blogů o produktivitě, time managementu i osobním rozvoji.

Méně je více

Decluttering (neboli třídění a vyhazování) pomáhá, i když vám byt či dům zrovna nepraská ve švech a na pracovním stole máte uklizeno zrovna jako na fotce.

Já a můj muž jsme se do první likvidace vlastní pozůstalosti, jak tomu říkáme, pustili při stěhování. Od té doby se k ní vracíme 2 – 3x ročně. A pokaždé najdeme pár dalších věcí, bez kterých dokážeme docela dobře žít.

Co nejde prodat, putuje do charity. Kromě pocitu úlevy se rychle dostaví i chuť do práce. A nové zakázky na sebe většinou nenechají dlouho čekat.

Kde začít?

V podstatě kdekoli. Vyhodit jednu věc, probrat jeden šuplík nebo vyčistit jednu složku v počítači je lepší než neudělat nic. Záhy zjistíte, že zároveň s fyzickými věcmi jako by se vám něco rovnalo i v hlavě.

Kdykoli máte pochybnosti, jestli něco poslat do světa nebo si to nechat, zkuste se ptát:

  • Mám tu věc rád/a?
  • Kdy jsem ji naposled použil/a?
  • Vyvolává ve mně pozitivní vzpomínky nebo pocity?
  • Kdy bych jel/a na půl roku do jiné země, vezmu si ji s sebou?
  • Dokážu ji nahradit něčím jiným, nebo se bez ní úplně obejít?

Věci, u kterých si nejste jistí, zkuste zalepit do krabice a tu umístit třeba na půdu nebo do garáže. Když vám ani po půl roce nebudou chybět, můžete se s nimi v klidu rozloučit.

Případně můžete zkusit ještě tohle:

1. Zrušte vizitkář

Papírové vizitky jsou stále funkčním nástrojem. Ale na to, abyste udělali dojem, ne na předávání kontaktů.

Pokud pořád ještě schraňujete papírový vizitkář, vyplatí se ho vytáhnout na světlo a vytřídit. Určitě v něm najdete spoustu vizitek na lidí, kteří dávno pracují někde jinde, přestěhovali se nebo změnili mobil. A na pár dalších, se kterými už nikdy nechcete mluvit.

Kontakty si přepište do adresáře (proč je taky mít na více místech). Zvlášť kreativní nebo zajímavé vizitky si naskenujte. A zbytek bez obav svěřte tříděnému odpadu.

2. Proberte šatník

Nemáte co na sebe? Ve skutečnosti možná máte plnou skříň věcí. Některé vám ale úplně nesedí, nevypadáte v nich dobře nebo už je nedopnete. Případně se stylově ani barevně nehodí k těm ostatním.

Po pár letech boje s vlastním šatníkem jsem přišla na jednu věc – čím míň toho ve skříni mám, tím víc kombinací z toho dokážu poskládat. Navíc jednotlivé kousky líp vidím a v prázdnější skříni se i méně mačkají.

3. Uzavřete projekty

Zakázky a projekty a záležitosti, na kterých pracujete, na sebe také mají tendenci vázat vaši energii a pozornost. Projděte všechny otevřené záležitosti. Zakázky, které se nepodařilo dotáhnout do konce. Resty a nedodělky. Předplacené, ale neodebraná služby. Zkrátka všechno, co jste kdy komu naslibovali a nedodali.

Nad každou takovou zakázkou se zeptejte sami sebe, co je potřeba k jejímu uzavření. Zavolat klientovi? Něco dokončit a odevzdat? Napsat report? Vyúčtovat? A pak to bez odkladu udělejte.

Hotové věci vyfakturujte a dokumentaci k projektu (fyzické složky i soubory v počítači) přesuňte do archivu. Uděláte si místo pro nové klienty a výzvy.

4. Čistěte svůj prostor

Tohle je důležité zejména pro všechny terapeuty, kouče, maséry a poradce, kteří ve vlastních prostorách pravidelně pracují s klienty. Ale pomáhá i kodérům, grafikům, copywriterům a kreativním profesím.

Najděte si svůj čisticí rituál a alespoň jednou týdně ho proveďte. Zapalte vonnou tyčinku, františka nebo pár lístků bílé šalvěje, a když dohoří, pořádně vyvětrejte. Když vytíráte podlahu, přidejte do vody citron či pár kapek esenciálního oleje.

Pomáhá také zapálit si při práci svíčku, nebo si dát na stůl misku se solí. Budete se divit, že od práce odcházíte méně unavení, v pohodě a s čistou hlavou.

A jaké čistící rituály používáte vy?

Foto: lisaclarke